Čím topit a jak nejlépe ušetřit.

aukce energií

ceny elektřiny

Ilustrační foto – zdroj: pixabay

 

Ze zkušenosti z oboru a práci s klienty jsem zpracoval případovou studii na téma porovnávání úspory při pořízení zařízení k topení a ohřevu vody. Viděl jsem stovku vyúčtování jak, čím a za kolik lidi topí. Připojují tepelná čerpadla, zjišťoval jsem doma na RD čím vytápět a dělal jsem si porovnání zdrojů tepla. 

Rád by jsem se s Vámi podělil, k čemu jsem dospěl.

Tak abych, to zhodnotil, tak udělám přirovnání ke klasickým domům starší zástavby i s ohřevem vody. 

Pokud někdo topí plynem s kondenzačním plynovým kotlem v objemu okolo 20MWh zaplatí přibližně do 20000,-Kč. 

Pokud topí elektřinou a protopí 20MWh. A Má levnější tarif, tak platí přibližně 58000,-Kč. Je to tím, že u elektřiny je vyšší částka za MWh u neregulované silové elektřiny. A vyšší poplatky v regulované části plateb. 

Přirovnání vidíte na obrázku níže. 

rozdělení plateb

regulovaná a neregulovaná část u energií

 

 

Pokud přirovnáme objem spotřeby 20MWh, ale budeme vytápět kvalitním tepelným čerpadlem, které dokáže udělat s 1MWh spotřebované el. energie 3MWh tepla. Tak vydělíme 58000,-Kč:3 a máme přibližnou platbu 19333,-Kč. 

Tahle přibližně vypadají vyúčtování zákazníků, kteří mají zájem jít do e-aukce.  

Je třeba porovnat i pořizovací náklady, kdy kondenzační plynový kotel s připojením na stávající topný systém výjde přibližně do 100000,-Kč, elektrický kotel do 40000,-Kč a tepelné čerpadlo 200000,-Kč. 

Tam už je potřeba dopočítání návratnosti, jestli jsou k dispozici nějaké dotace. Pokud vím, tak kdo má kotel na tuhá paliva starší třídy dostane při jeho zrušení dotaci na kondenzační kotel v objemu 40% s pořizovací ceny a u tepelného čerpadla je to okolo 70 %. Je třeba dodržet určitá pravidla pro dosažení dotace. Energetický štítek domu, zateplení domu v částce 20000,-Kč projekt a certifikovaná firma. 

Je třeba si udělat i vlastní porovnání. Každý výrobce kotlů a čerpadel má jiné parametry jejich produktu, ale uvedl jsem Vám přibližné částky úspor pro daný kotel. Pořizovací náklady jsou vždy o individuální nabídce topenářske firmy. 

Ještě, aby jsem uvedl i automatický kotel na tuha paliva, tak jeho částka k pořízení je přibližně 120000,-Kč, dotace při zrušení starého kotle 60000,-Kč a roční náklady na topení v částce 15000-20000,-Kč. To se dá přirovnat někde mezi kondenzační kotel a tepelné čerpadlo. Je tam ale potřeba počítat s manuální práci. Zaplnit sklep před zimou uhlím, každý týden čistit kotel a 2x týdně dosypat do zásobníku uhlí.  

Výhoda Elektrokotle a tepelného čerpadla je že dostanete nízký tarif na elektřinu. Kdy má cely dům elektřinu za přibližně poloviční cenu. Tak místo běžné roční platby například 15000,-Kč, platíte 8000,-Kč. 

Myslím, že topení je základ, kde se dá nejvíce ušetřit. Pak je třeba vybrat si levného dodavatele, udělat si každý rok porovnání, nebo vysoutěžit si dodavatele v hromadné elektronické aukci. Pak je třeba mít kvalitní okna a na poslední místo bych dal zateplení střechy a fasády. 

U zateplení střechy je cena individuální a nevím její pořizovací cenu a následnou návratnost. Ale fasáda zateplení polystyrenem se pohybuje okolo 1000,-Kč/m2. Tím pádem průměrný dům, dá za fasádu okolo 200000,-Kč. Tak aby byla návratnost 15 let, muselo by Vám zateplení domu ušetřit 13333,-Kč ročně. 

Jak počítám, tak je pro mě nejvýhodnější jít do tepelného čerpadla. Investuji 200000,-Kč do pořízení, 5000,-Kč za energetický štítek a 20000,-Kč do zateplení např. sklepa. Tak to mám celkem 225000,-Kč, zbavíme se starého kotle na tuha paliva a dostaneme zpět dotace okolo 150000,-Kč, tak mám za 75000,-Kč instalované tepelné čerpadlo, zateplený sklep a levnější elektřinu pro cely dům. Je těžko porovnávat tepelné čerpadlo, když jsem předním topil dřevem, nebo uhlím. Ale mám výhodu, že budu mít čistý sklep a nemusím každý rok skládat uhlí nebo sekat dřevo. Když si vezmu návratnost na 75000,-Kč, tak jen tím, že mám elektřinu za polovinu a ušetřím 8000,- ročně, tak včetně úspory za topení můžu mít návratnost 6-8 let. 

Ještě, by jsem rád uvedl, teplovodní solární panely k ohřevu vody. Pořízení s akumulační nádobou výjde okolo 100000,-Kč, dotace okolo 35000,-Kč, tak kdy se nám vrátí investice 65000,-Kč. Když přes zimu panely vodu neohřívají. Jednou jsem spočítal, že by to mělo byt pro rodinu okolo úspory 4000,-Kč ročně. Tak návratnost je okolo 16 -ti let. Kdy účinnost klesne za 15 let okolo 25 %. 

Dále je třeba ještě, do investice započítat, jestli jste měli ušetřeno např. na stavebním spoření a nebo si musíte půjčit. Pak je k tomu ještě třeba připočítat úrok. Kdy za 10 let zaplatíte například o 30 % více než je půjčená částka. Tím se nám doba návratnosti oddaluje. 

 

Děkuji za pozornost! 

Autor: Sobotík David

Tagy:

Porovnání úspory na topení

Propočtěte ještě dnes úsporu na zemním plynu a elektřině


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.